Sú známe nominácie na Slnko v sieti: rok 2023 patril Invalidovi a Slúžke

Zverejnené

28. februára 2024

Autor

Slovenská filmová a televízna akadémia

Do kategórie Najlepší hraný film bolo prihlásených 11 filmov. O prvenstvo zabojujú čierna komédia Invalid, historická dráma Slúžka a dráma Svetloplachosť. Snímky Invalid aj Slúžka majú každá po 13 nominácií.

Členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie rozhodli o nomináciách na prestížne ocenenie filmovej tvorby Slnko v sieti. Aj za rok 2023 posudzovali celkovo 18 kategórií a prihlásených bolo 34 filmových a televíznych diel. V kategórii Najlepší hraný film vyberali spomedzi 11 filmov, v kategórii Najlepší dokumentárny film spomedzi 13 filmov a v kategórii Najlepší animovaný film vyberali ten najlepší zo 6 prihlásených prác.

Najväčšími rivalmi sa v aktuálnom ročníku stanú dva odlišné žánre – čierna komédia Invalid v réžii Jonáša Karáska a historická dráma Slúžka v réžii Mariany Čengel Solčanskej, ktoré obidve získali po 13 nominácií. Invalid sa okrem nominácie na Najlepší hraný film teší aj z nominácií v kategóriách Najlepšia filmová réžia, Najlepší filmový scenár, Najlepší kameramanský výkon, Najlepší filmový strih, Najlepší filmový zvuk, Najlepšia filmová hudba, Najlepší architekt – scénograf, Najlepšie kostýmy, Najlepšie masky, Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe a Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej aj vedľajšej úlohe.

Snímka Slúžka obsadila nominačne takmer všetky tie isté kategórie, avšak namiesto nominácie za hlavnú a vedľajšiu mužskú rolu získala jednu v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe a až dve v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

Tretím nominovaným hraným filmom sa stala dráma Svetloplachosť režisérov Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka, ktorá zabojuje aj v kategóriách Najlepšia filmová réžia a Najlepší filmový strih.

O Najlepšiu filmovú réžiu tak budú súperiť Mariana Čengel Solčanská (Slúžka), Jonáš Karásek (Invalid) a Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík (Svetloplachosť).

Na cenu za Najlepší filmový scenár sú nominovaní Miro Šifra (Úsvit), Tomáš Dušička (Invalid) a Mariana Čengel Solčanská a Hana Lasicová (Slúžka).

V kategórii Najlepší dokumentárny film sú nominované filmy Emília (réžia Martin Šulík), Poznámky z Eremocénu (réžia Viera Čákanyová), Pozor, padá SNG! (réžia Jana Durajová a Lena Kušnieriková) a Všetci ľudia budú bratia (réžia Robert Kirchhoff).

O Slnko v sieti v kategórii Najlepší animovaný film zabojujú Lesná päťka – Ja hodím najďalej! režisérky Ivany Laučíkovej, Tonko, Slávka a kúzelné svetlo režiséra Filipa Pošivača a Umelohmotné nebo režisérskeho dua Tibor Bánóczki a Sarolta Szabó.

Spomedzi ženských hereckých výkonov v hlavnej úlohe členov STFA zaujali Dana Droppová (Slúžka), Natália Germáni (Jej telo) a Eliška Křenková (Helena Hauptová). V rámci ženských hereckých výkonov vo vedľajšej úlohe boli nominované Éva Bandor (Moc), Oľga Belešová (Invalid), Vica Kerekes (Slúžka) a Anna Geislerová (Slúžka).

Nomináciám za mužský herecký výkon v hlavnej úlohe sa tešia Ady Hajdu (A máme, čo sme chceli), Gregor Hološka (Invalid) a Daniel Fischer (A máme, čo sme chceli). V kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe porotcov zaujali Zdeněk Godla (Invalid), Milan Ondrík (Úsvit) a Attila Mokos (Moc).

Soška bude po druhýkrát odovzdaná aj v kategórii Najlepší televízny film / séria / seriál. Členovia akadémie v tejto kategórii nominovali seriály Dunaj, k vašim službám režisérov Petra Hofericu a Petra Magáta, Matematika zločinu režiséra Petra Bebjaka a film Tri zlaté dukáty režisérky Mariany Čengel Solčanskej.

Slávnostné vyhlásenie národných filmových cien Slnko v sieti za rok 2023 sa uskutoční 26. apríla 2024 o 20:30 hod. v priestoroch Slovenského rozhlasu. RTVS bude už tradične na Jednotke vysielať priamy prenos z odovzdávania ocenení.

Pozrite si kompletný zoznam nominovaných filmov a osobností v jednotlivých kategóriách na národnú filmovú cenu Slnko v sieti za rok 2023.

Všetky nominácie →