Laureátom Slnka v sieti za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre bude kameraman Ladislav Kraus

Zverejnené

4. apríla 2023

Autor

Slovenská filmová a televízna akadémia

Po hercoch Milanovi Lasicovi, Emílii Vášaryovej, či literárnej vedkyni Jelene Paštékovej získa tohtoročné Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre kameraman Ladislav Kraus.

V mene organizátorov národných filmových cien to počas včerajšieho brífingu v priestoroch bratislavského hotela Falkensteiner oznámila prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) Wanda Adamík Hrycová. „Laco Kraus za svoj bohatý život vytvoril nesmierne množstvo televíznych projektov. Spolupracoval s najvýznamnejšími režisérmi, ako boli Pavol Haspra, Karol Spišák, Miloš Pietor, Stano Párnický, či Juraj Jakubisko,“ uviedla.

Pre Ladislava Krausa je získanie tohto uznania poctou. „Všetci kolegovia a kolegyne, ktorí predo mnou získali cenu za celoživotné dielo, môžem hrdo povedať, boli takmer 90 % aj moji osobní priatelia a kolegovia. Je to česť vrátiť sa k nim v spomienkach, lebo nás spájala práca. Spájala nás vášeň pre film, televíziu, tvorbu a spájalo nás aj silné priateľstvo,“ prezradil.

O tom, kto získa ceny vo zvyšných kategóriách sa dozvie verejnosť už 15. apríla v priamom prenose na Jednotke. Podľa programového riaditeľa RTVS Vincenta Štofaníka je podieľanie sa na spoluorganizovaní Slnka v sieti samozrejmosťou. „Pripisujeme mu veľkú dôležitosť, a preto ho opäť odvysielame v hlavnom vysielacom čase. Sme najväčším koproducentom filmov na Slovensku, o čom svedčí aj tento ročník, kde máme 16 nominácií.“

Do posledného ročníka Slnka v sieti bolo prihlásených 24 hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. A prvý raz aj päť snímok v kategórii Najlepší televízny film/miniséria/seriál. „Konečne sa nám podarilo otvoriť televíznu kategóriu. SFTA ju síce zaradila už vlani, keďže však na rozdiel od iných krajín máme striktnejšie pravidlá, nebol prihlásený dostatočný počet diel,“ vysvetlila Wanda Adamík Hrycová. Dôležitou podmienkou prihlásenia bol ich pôvodný, originálny formát.

Slávnostný večer pripomenie z priestorov koncertného štúdia Slovenského rozhlasu niekoľko dôležitých míľnikov zo sveta pôvodnej kinematografie – šesťdesiat rokov od založenia Slovenského filmového ústavu či sedemdesiat od začiatku prevádzky filmových ateliérov na Kolibe. „Na Slnko v sieti už tradične nadväzuje Týždeň slovenského filmu, počas ktorého bude uvedená filmová tvorba za rok 2022 a všetky nominované filmy. A čo je dôležité, od 17. apríla sa uskutočnia hodnotiace workshopy na hraný, dokumentárny, animovaný film a rovnako bude venovaný blok aj filmovej vede,“ ozrejmil riaditeľ Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký.

Pri príležitosti udeľovania národných filmových cien pripravila slovenská streamovacia spoločnosť DAFilms.sk programový špeciál s názvom Slnko v sieti. Diváci v ňom nájdu online 10 nominovaných titulov, a tak majú možnosť dobehnúť, čo v kinách nevideli „či pripomenúť si svoje obľúbené tituly Piargy, Čierne na bielom koni, Arvéd, Kryštof, Tieňohra, Plastic Symphony, dokumentárne filmy ±90, Dežo Hoffmann – fotograf Beatles, animovaný film Milosť, či rozprávku Zakliata jaskyňa,“ prezradila programová riaditeľa DAFilms.skDorota Zacharová. Programový špeciál Slnko v sieti nájdu diváci do 23. apríla na stránkach dafilms.sk a slnkovsieti.sk.

Viac informácií o národných filmových cenách Slnko v sieti nájdete na stránke www.slnkovsieti.sk

Podujatie finančne podporil

avf